Referat af bestyrelsesmøde den 22. september 2008
Referenter: Hanne (pkt. 1-4) og Marianne (pkt. 5-7)
1. Siden sidst (udover de punkter der er på dagsordenen)
DIF og DGI ’s fusionsplaner – DIF prioriterer eliteidræt og lønnede trænere. DGI prioriterer bredden og de frivillige trænere. DGI frygter at bredden i givet fald bliver klemt. Lars opfordrer til, at flere end han selv går ind i diskussionen og kampen for at bevare bredden.
Samarbejde SFO og LLIF – der er mulighed og midler til at lave f.eks. præsentation af forskellige idrætsaktiviteter, eller en ”oplæring” af pædagoger og børn, så redskaberne bliver brugt rigtigt.
Lotte kontakter SFO, og hvis der er interesse, er der mange muligheder for organisering.
2. Den økonomiske situation i LLIF v/Peter
Orienteringspunkt
Linå Cup ser ud til at give pænt overskud – over 30.000 kr., hvilket er væsentlig mere end sidste år.
Foreløbigt ser det ud til, at vi ender i et lille plus.
Næste møde er budget for næste år på dagsordenen.
Der er ingen afklaring på spørgsmålet om (og hvor meget), vi skal betale halv-leje. Peter vil sende en mail og spørge til det hos kommunen.
3. Mødet om hjemmeside-struktur m.m. den 15. september
Positivt møde.
Generelt: Vi har en flot hjemmeside.
Dilemma: Vi vil gerne have rigtig meget med, men så bliver der også tilsvarende mere at opdatere.
Forslag: At hjemmesiden opdateres først, og så samles til aktivitetsfolder…
Problem: hvor hører LØB til. Det hører under GYMNASTIK-udvalget
Væresteder: Der skal billeder og adresser på! Peter har lovet at tage sig af det.
Nyhedsmail: I første omgang 3-4 gange om året. Peter har lovet at skrive det første: 10 linier + links til nyhedsartikler på hjemmesiden. Vi venter på indlæg fra Else og fra naturvejlederen Torben. (Lotte rykker)
Louise skriver et par linier om kajak-aktiviteterne, tager et par billeder og sender det hele til Helle Sommer.
Ny skribent søges!
Vi spørger os for…
4. Udvalg - herunder status i hhv. kajak- og netudvalg
Fodboldudvalget. Alt vel. De er interesserede i en bedre tid til indendørs fodbold U8. De må vente og se.
Netudvalget er under omstrukturering, Gert har ”sagt op”.
Lotte har indkaldt til møde den 9. oktober, hvor hun og Lars mødes med det gamle udvalg og forsøger at få et nyt udvalg på banen. Vi skal tænke over mulige emner…
Netudvalgets opgave skal gøres klart – det er spredte interesser, der er samlet der. Fokus på materialer / brug af hallen / trænere på kurser osv.
Lotte og Lars sætter sig inden og ridser et ”årshjul” op.
Gymnastikudvalget har holdt møde for alle inkl. trænere, men kun udvalgsmedlemmer kom. Der er dog styr på det. Der er plan om jule-aktivitet for alle trænere ved næste møde.
NB! - Alle udvalg må holde et årligt arrangement for 125 kr. pr. næse (alle trænere og udvalgsmedlemmer).
Kajak-udvalg
Aktiviteten for børn og voksne om tirsdagen har været forrygende. Jakob, Simon og Paw er rigtig gode til børnene.
Der har været dialog med Borgerforeningen, de er velvillige. De vil gerne dække halvdelen af de penge, vi putter i skuret – f.eks. maling og stativ. Kajak-klub og borgerforening skal fortsat snakke sammen, da der er mange fælles interesser.
LLIF har gentegnet brandforsikringen på skuret.
Regler om de både der ligger dernede: De både, der bliver brugt mest, ligger tættest på vandet. Hvis en båd ikke bliver brugt et års tid, må den op i haven.
Hvis succesen skal fortsætte til foråret, mangler der materiel!
Måske en ide med differentieret kontingent: Altså at det er billigere at være med på kajak-holdet, hvis man har sin egen kajak med.
Kajak-trænerne skal også have klubdragt, kan prøves i Ry, mail navn og størrelse til Lotte Kristoffersen, husk at skrive, at det er til trænere.
Der holdes udvalgsmøde snarest, Lars inviteres, kommende sæson skal planlægges.
Vi skal i kajakafdelingen næste år prøve så vidt muligt at tage hensyn til kampdage i fodbold – så kajaktræning ikke kolliderer med fodbold.
5. Evaluering af aktivitetsfolder
Hvordan indsamler vi stof fremover? Vi overvejer muligheden for først at opdatere hjemmesiden, og herefter trække oplysningerne ud herfra. Dette vil sandsynligvis kun kunne lade sig gøre i de udvalg, hvor der er en WEB-ansvarlig.
Billeder: Peter opretter et billed-arkiv. Lotte sender mail til alle udvalgsformænd med opfordring til, at de enkelte udvalg sender 3-4 billeder af deres aktivitet til Peter/arkivet.
Tryk af folder: Det koster omkring 3.600 kr.
Uddeling: Blev i år gjort på frivillig basis. Marianne koordinerede. Det gør hun også gerne næste gang. (300 stk. til Linå: Finn 50 til oplandet, Ole 125 til Linåbakken og Linåtoften, Mette 125 til midtbyen. 250 stk. til Laven (Marianne og Lotte). 50 til Mollerup (Morten).
Skal kontingent oplyses i folderen? Nej, vi vil have mulighed for at gå ind og korrigere priser.
6. Linå Cup evaluering
Peter: Super godt forløb og afvikling. Kun små detaljer vedr. indkøb og parkering rettes til næste år. Vi inviterer Else Møller med til næste bestyrelsesmøde den første ½ time (og Lars køber en gave til hende), så hun kan give sin evaluering. Hun har lagt et stort stykke arbejde i det.
7. Eventuelt
Lars og Marianne har modtaget en klage fra formand for Husholdningsforeningen, Karen Strunge. De har fået 20 ud af 40 bolde ødelagt. Boldene har sommeren over været efterladt i den gamle gymnastiksal. Herefter finder de boldene i baderummet, hvor ventilerne er faldet ud, og 20 bolde ødelagt. Mange, og ikke kun LLIF, har nøgler til gymnastiksalen. Lotte udarbejder ”ny” nøgleseddel, gældende til salen. Denne seddel vil Peter sende til vores brugere af gymnastiksalen sammen med kontingentet. Her står hvilket ansvar der følger med at modtage en nøgle. Så kan vi vist ikke gøre så meget mere ved det...
KK 44: Lars har lovet meninghedsrådet, at LLIF deler seddel ud i Laven, Linå og Mollerup. Lars koordinerer distributionen og finder nogle folk til det (Marianne og Lars tager gerne Laven). Lars og Lotte vil holde et snarligt planlægningsmøde. Følgende er den foreløbige ramme: Skolen har aktiviteter i hallen indtil kl. 18.45, hvor LLIF tager over med fakler, optog til Skrænten med fællessang med Kirkens Voksenkor. Der støder heste + ryttere til som laver opvisning ved klubhuset. Morten Bay laver noget med sine gymnaster, inden vi slutter af i kirken.
Multiarrangementet i Linå den 14. september
Løbedag: ingen nye løbere, men en del ”gamle” mødte op og fik foretaget konditest og sundhedstjek ved DGI's testvogn. Herefter løbetur.
MTB: God tilslutning af både yngre og ældre cykelryttere med egne cykler. De cyklede med 2 DGI-instruktører en tur i Linå Vesterskov. 10-12 ryttere er interesserede i at fortsætte. Lotte mailer til dem og hører, om nogen af dem vil stå for noget træning. Evt. først starte op til foråret.
Gå-klubben: Der var 7-8 voksne og 5-6 børn. Fin tur, gik 3 km med naturvejleder. Lars har spurgt Erik Lindebjerg, om han vil være instruktør/naturvejlder, og han har hverken sagt nej eller lovet noget. Vi prøver at starte op til foråret. Lotte mailer til dem, der var med på turen, for at pejle interessen.
Alt i alt var denne søndag en god dag. Konklusion: Vha. DGI kan vi stable nogle gode arrangementer på benene. F.eks. når vi skal starte nye aktiviteter. Men også i al almindelighed skal vi huske at tænke DGI med. F.eks. til juleafslutninger, hvor de jo også kunne inviteres.
Næste møde bliver hos Hanne den 12. november kl. 19.30-21.30.